Полтенко Євген – «Дитячі серця у надійних руках!»

Ще кілька років тому дитяча смертність від захворювань серця становиладев’ять немовлят на тисячу новонароджених. Завдяки діяльності наших лікарів, громадських та благодійних організацій цю статистику вдалося зменшити до семи дітей на тисячу немовлят.

Сьогодні ми познайомимось з однією з благодійних організацій, яка підтримує медицину в Україні, шляхом закупівлі новітнього медичного обладнання. Про головні напрямки діяльності організації говоримо із Євгеном Полтенко, виконавчим директором Благодійної Фундації «Відкриті серця України».

– Розкажіть, будь ласка, про Вашу організацію. Коли вона виникла?

– Наша організація заснована 6 років тому, у 2009 році. Ми працюємо по всій території України. Немає прив’язки до одного регіону.

– Яка головна мета організації?

– Наша організація розрахована на всіх громадян України. Наша місія – сприяти формуванню громадянського суспільства, в якому буде зручно існувати усім категоріям громадян. Намагаємось робити різнопланові, стратегічні проекти, які змінюють ситуацію на краще.

– Що Ви розумієте під комфортним проживанням для кожного громадянина?

– У першу чергу, це доступність послуг. Ми розуміємо, що архітектурна доступність для людей з інвалідністю це дуже великий, серйозний і дорогий проект. Ми до нього поки що не готові. В останні роки нашої роботи ми найбільше приділяємо уваги  доступності послуг в медичній сфері.

– Розкажіть, будь ласка, про проекти Вашої Фундації.

– Останні п’ять років ми працювали в п’яти сферах діяльності: освіта, здоров’я, спорт, культура і суспільство.

Що стосується освіти, то ми підтримуємо міжнародні освітні конкурси. Наприклад, «Інтел-Техно» – конкурс для молодих вчених. Спочатку він проводиться в Україні, а потім переможці їдуть в США на міжнародний конкурс. Це переважно школярі.

Колись по телевізору показували хлопчика, який розробив пристрій, що зчитує мову жестів, озвучує їх. Це був представник цього конкурсу. Протягом п’яти років ми підтримуємо національний етап конкурсу. Звичайно, ми були не єдиними меценатами проекту. Два роки поспіль ми також спів фінансували поїздки української команди на міжнародний етап конкурсу, який щороку проводиться у різних містах США.

У напрямку «Суспільство» ми тісно співпрацюємо з соціальною службою м. Києва, допомагаємо у проведенні різних заходів, як волонтери. Раніше фінансували реалізацію різних проектів. Наприклад, неодноразово підтримували захід «Юнь Києва запрошує». Це фестиваль для молоді. Проводиться в Маріїнському парку. Ще ми цього року підтримали фестиваль «Повіримо у себе!». Кілька років поспіль підтримуємо фестиваль «Сяйво надій», в основному, призовим фондом. У напрямку «Культура» ми створили мобільну конструкцію – вуличну галерею, за допомогою якої ми намагаємося наблизити мистецтво до людей. «Якщо люди не хочуть йти в музеї, значить, музеї прийдуть до них». Наша конструкція стояла в центрі Києва, в різних парках, зокрема, в Маріїнському парку, у парку Тараса Шевченка. Ми експонували картини художників, організовували фотовиставки. Наприклад, можна згадати соціальну фотовиставку «Благодійність крізь призму об’єктиву». Це фотороботи, пов’язані з соціальною сферою. Конкурс відбувається щороку. Всі організації, які займаються благодійністю, можуть подати фотографії, що ілюструють їх роботу. Як вони, приміром, організовують табори для людей з інвалідністю, або надають матеріальну допомогу, або допомагають пенсіонерам. Вони фотографують свою роботу, надсилають ці фотографії на фотоконкурс. Експертне журі відбирає найкращі фотороботи, які потім виставляються і показуються громадськості, щоб привернути увагу до суспільних проблем і стимулювати людей на добрі справи.

У напрямку «Спорт» ми стараємося вирішувати проблеми в їх корені. Проаналізувавши ситуацію, ми зрозуміли, що людям ніде займатися спортом. Фундація побудувала декілька спортивних майданчиків, «Осередки здорового дозвілля», як ми їх назвали. На цих майданчиках є ігрова зона, де можна грати в футбол, волейбол, баскетбол. Дитяча зона, тобто, дитячий майданчик, де дітки можуть грати, пісочниця, гірки, гойдалки. Зона для фітнесу – турніки, різні пристрої для фізичних вправ. І зона для відпочинку. Тобто можна приходити, відпочивати всією сім’єю, бабусі на лавочках, тата на турніках, дітки граються на майданчику.

– Де розташовані майданчики?

– У місті Києві, на жаль, нам не вдалося побудувати такі майданчики. Проте, у Вінниці, Львові, Тернополі, Житомирі майданчики створені. У Львівській області, в маленьких містечках та селищах ми встановлювали малогабаритні дитячі або спортивні майданчики. Великі комплекси ставити там немає сенсу. Проте в усіх населених пунктах мають бути розвивальні комплекси для дітей та дорослих, щоб усі бажаючі мали змогу займатися спортом.

І головна лінія у нас – це здоров’я – флагман нашої діяльності. Зараз ми, в основному, займаємося закупівлею медичного обладнання. Історично склалося, що ми більше працюємо з дитячими кардіологічними відділеннями по всій Україні.

– Проект «Національна телемедична мережа». Де і коли вона була реалізована?

– Бувають ситуації, коли народжується дитина з якоюсь проблемою серця. Не в Києві, а, припустимо, в Херсоні. Раніше було як? Дитина народилася, лікарі не завжди компетентні поставити діагноз, оскільки не часто зустрічаються якісь складні випадки. Було таке, що викликали вертоліт або «швидку» і везли цю дитину у Київський дитячий кардіоцентр, щоб поставити діагноз. Справа в тому, що не завжди у запасі є час, для того щоб довезти дитину до Києва, вона може просто не вижити. Не завжди є фінансова можливість це реалізувати. Не завжди у батьків є кошти на поїздку до Києва і час, щоб везти дитину. Не завжди є необхідність везти дитину саме зараз. Її можна привезти на огляд, а виявиться, що згідно медичним показникам дитину можна оперувати лише через два місяці.

Телемедична мережа дозволяє лікарям зв’язатися і передати всі медичні показники: рентген, кардіограму, УЗД. А фахівці, у свою чергу, говорять, що робити далі – везти дитину терміново до них або консультують лікарів на місці. Телемедицина дозволяє економити гроші батьків, гроші держави та час лікарів, а також зберігати більше дитячих життів, прискорюючи процес діагностування.

– А чим ця програма відрізняється від Скайпу?

– Вона швидше працює, якість даних краще, по ній можна передавати медичні документи. УЗД апарат або кардіоапарат підключається до комп’ютера, і дані відразу ж передаються на комп’ютер лікаря з Києва в онлайн режимі. Він все це бачить, і відразу може прийняти рішення. Єдине чого він не може робити, це оглянути пацієнта за допомогою рук. Але це може зробити і місцевий лікар. За допомогою цієї системи проводяться відео-конференції, навчання лікарів. Тобто, їм не треба витрачати гроші, час, щоб приїхати до Києва. Достатньо зібратися в одному залі і послухати лекцію одного хорошого фахівця. І для того щоб задати запитання потрібно лише включити камеру та мікрофон.

– А що представляє собою таке обладнання?

– Це є не обладнання. Це спеціальне програмне забезпечення. Є два варіанти вирішення цього питання – апаратне , але це дуже дорого і складно. А є програмне рішення, яке вибрали ми. Ми закупили лікарям ноутбуки, на які за технічними показниками можна встановити цю програму та підключити техніку для обстеження пацієнта (рентген, УЗД).

– В якому році Ви почали реалізовувати цей проект?

– Ми його почали реалізовувати з 2010 року. Ноутбуки та програмне забезпечення стоять у всіх кардіологічних відділеннях обласних лікарень України. Тобто, ми охоплюємо всю Україну. В деякі райони, де швидкість Інтернету була недостатньою, ми разом з телекомунікаційним оператором «Датагруп» провели якісні Інтернет-канали, щоб лікарні могли передавати всю необхідну інформацію. При слабкому Інтернеті цей процес ускладнюється.

– Були у вас відгуки про цю програму від клієнтів або лікарів?

– З клієнтами ми так безпосередньо не спілкуємося, а від лікарів були відгуки. І відгуки дуже позитивні. Таке устаткування полегшує їм роботу. Є певні складнощі з тим, що питання телемедицини недостатньо врегульоване в законодавстві нормативно-правовими актами. Деякі лікарі бояться використовувати таке пристосування.

Відгуки хороші. Наприклад, Херсон, Херсонська обласна лікарня – активні користувачі. Вони дуже просили нас, щоб ми об’єднали усю Херсонську область у таку мережу. Зараз Херсон з’єднаний з усіма обласними лікарнями та з Київським кардіоцентром.

– Медичне обладнання для порятунку новонароджених…

– Ми активно займаємося цим питанням – закуповуємо медичне обладнання. Це різне устаткування. Ми консультуємося з лікарнями, що їм у цей момент необхідно. Наприклад, у минулому році, в 2015, разом з компанією «Данон» і мережею автозаправних комплексів WOG. робили пробіг «З вірою в серці» по п’яти містах України. І, за допомогою цих пробігів, закуповували медичне обладнання для п’яти лікарень. Приміром, Науково-практичний Київський кардіологічний медичний центр, про який я говорив, попросив церебральний соматичний оксиметр. Це апарат, за допомогою якого під час операції кров насичується киснем, щоб не було пошкодження мозку.

Для Львівської обласної дитячої лікарні ми купували ультра тонкий монітор з неонатальними датчиками призм три і чотири пульсометра. Це обладнання, яке допомагає спостерігати стан дитини. Тому що, якщо дорослого ти можеш запитати, що у нього болить, то у дитини цього запитати не можна. Це датчики, які підключаються до дитини і монітор зчитує параметри кров’яного тиску, серцебиття та інші параметри, щоб зрозуміти чи стабільний стан у дитини, чи треба щось робити. Таких моніторів потрібно багато. Ми були у Львові. У них, в реанімації, лежало близько десяти дітей, і кожному з них потрібен такий апарат, який все контролює і всі зчитує.

Для Херсонської обласної дитячої лікарні ми купували трьохканальний електрокардіограф. Він потрібен для того, щоб знімати кардіограми, проводити діагностику серця, визначаючи захворювання. Також ми купували медичний компресор. Він забезпечує подачу очищеного повітря для штучного вентилювання легенів. Так само ми купували шприцевий насос, який дозволяє вводити пацієнтам необхідні ліки в потрібному дозі, в потрібний час. Деякі препарати можна вводити з певною швидкістю. Іноді потрібно, наприклад, дитині вводити одночасно два або три препарати. Людині це все складно робити, а в апарат все заправили і він працює. Туди заправляється ліки, виставляється час, в який або з якою періодичністю потрібно вводити ліки, яка конкретно доза до міліграма, і апарат все робить сам.

У Кременчуцьку лікарню ми теж передали такий трьохканальний шприцевий дозатор, а також фетальний монітор і фетальний доплер. Фетальний монітор допомагає визначити стан дитини внутрішньо утробно. Тобто мама ще вагітна, а за допомогою цього монітора знімається кардіограма та інші показники дитини.

– На що це схоже?

– Більше схоже на УЗД. Але УЗД знімає картинку, а фетальний доплер слухає і знімає показники.

У Вінницьку дитячу лікарню ми купували неонатальний пристрій для фототерапії та зігрівання, а також інкубатор для новонароджених. Неонатальний пристрій необхідно для терморегуляції і формування у дитини вітаміну d, який виробляється при ультрафіолеті.

– Хто брав участь у пробігу «З вірою в серці»?

– В кожному місті, які охоплював проект, люди бігали, займалися здоровим способом життя, робили внески за пробіг. На ці кошти ми і закуповували медичне обладнання. Мені дуже подобається цей проект, тому що він виконує три функції: стимулює людей до здорового способу життя, вчить їх благодійності і дає можливість взяти участь у покращенні устаткування своєї лікарні, щоб допомагати врятувати дитячі життя.

У кожному місті участь у проекті брали різні категорії населення. У Києві більше було дорослих людей. Багато було корпоративних команд, компанії таким чином підтримували благодійність. У Кременчуці багато було дітей та молоді. У Вінниці була молодь і дорослі люди. В основному, це молодь і дорослі люди. Хоча, в Києві була команда пенсіонерів. Людей 10-15, вони бігли професійний пробіг. Найстаршому учасникові було за 80.

– Ваші враження від результатів Вашого проекту та подальші плани.

– На початок проекту «Телемедицина» статистика дитячої смертності по вродженим вадам серця становила в Україні близько дев’яти дітей на тисячу новонароджених. Не дуже хороша статистика, у порівнянні з загальноєвропейською, яка знаходиться в районі чотири-п’ять померлих на тисячу новонароджених. Станом на 2014 рік Міністерство охорони здоров’я стверджує, що ця статистика становить сім новонароджених з тисячі.

Звичайно, не можна говорити, що такий результат – це цілком і повністю заслуга нашого проекту. Тим не менш, на загальному тлі розвитку нашої медицини, це значний прорив. Це загальний результат, як медиків, так і провідних медичних установ, які працюють у напрямку кардіохірургії.

Зараз ми вже бачимо зменшення дитячої смертності на двадцять вісім відсотків. Подальші зусилля ми плануємо направити на підвищення кваліфікації працівників медичної сфери.

Необхідно відзначити, що столична медицина у нас розвинена на належному рівні. Є так званий «український метод», розроблений інститутом Іллі Ємця – дитячого кардіоцентру. Це методика оперування немовлят у перші години їх життя. Операції досить складні технологічно. Лікарі з багатьох країн приїжджають до нас, щоб перейняти цей досвід. Наші лікарі постійно розвивають цей напрям, навчаючи колег з Казахстану, Азербайджану, також приїжджають з країн Європи. Нещодавно була делегація з Швейцарії.

У свою чергу, наші медики теж відвідують інші країни, щоб побудувати там роботу медичних установ. Значний відсоток операцій, проведених кардіоцентром, робляться дітям з-за кордону. Дітей везуть з Молдови, Білорусії, знову ж таки, з Казахстану, Азербайджану, Грузії. Тобто, відбувається постійна практика. Це те, чим нашій країні варто пишатися.

У регіонах ситуація інша. Там підготовка лікарів загалом досить слабка. Це пов’язане з недостатньо сильною матеріально-технічною базою. Тобто, елементарна апаратура, яка вже звична в київських установах, там досі в дивину. Проекти з нашими партнерами дозволяють нам підвищувати цю базу з року в рік. Часто стикаємося з такою ситуацією, що приходить високотехнологічне сучасне обладнання, а практики знань та навичок, щоб з нею працювати, недостатньо. Наступний етап нашої роботи – навчити медиків користуватися цим обладнанням. Наша система дозволяє здійснювати онлайн навчання. Ми бачили київський дитячий кардіоцентр, як базову установу для проведення таких занять. Враховуючи завантаження лікарів і відсутність достатньої нормативно правової бази в цьому плані, у нас ще дуже багато роботи. Зараз це епізодична робота. Ми хочемо її перевести в статус постійної. Є ідея створити медичні освітні центри.